Petr Krajcigr: Vyhrávám díky perfektním vztahům s klienty. V krizi je důležitý klid a selský rozum

25. 08. 2022 | Rozhovory

Patří k nejúspěšnějším vázaným zástupcům a poradcům v Chytrém Honzovi. V Havlíčkově Brodě si vybudoval pozici jedničky a další metou je pro něj teď ovládnout rovnou celou Vysočinu. Jeho expertízou jsou investice, za 24 let působení obsloužil přes 5 000 klientů a pyšní se prestižním certifikátem EFA. Řeč je o Petru Krajcigrovi. Co by doporučil začínajícím i zkušeným investičním poradcům v nejistých dobách? A jak je na tom s technologiemi? To se dozvíte v tomto rozhovoru.

O pár minut dříve před sjednaným časem míříme do vzdušné kanceláře v centru Havlíčkova Brodu. Hned u vchodu nás vítá asistentka a nabídne kávu. Usedáme k prostornému stolu a pohledem počítáme vystavené předměty na policích. Není jich málo. Poradce roku, EFA, skvělé recenze od klientů, plakety a certifikace. Stačí pár minut a zjišťujeme, že když chcete v Havlíčkově Brodě skvělou službu investičního poradce, jdete rovnou sem. K Petru Krajcigrovi, investičnímu poradci, který chce dobýt celou Vysočinu. Chvilka představování a rozhovor může začít.

V čem jste jako investiční poradce jedinečný?

Zejména v tom, že se soustředím na nejlepší možnou službu v investičním poradenství a lidi se ke mně vrací v dobách zlých i dobrých. Zvládám to díky skvělému týmu lidí, kteří mi umožňují soustředit se na to nejdůležitější. Na klienty a jejich finanční nezávislost.

Co vás vlastně přivedlo až sem?

Práce s lidmi a dlouhodobými investicemi mě vždy neskutečně naplňovala. Mojí vizí bylo vybudovat místo, kam budou lidé chodit pro služby stejné kvality jako v bance, ale s opravdu lidským přístupem. Moje cesta začala ve světě pojištění, kde jsem nabral nejcennější zkušenosti v práci s klienty, ze kterých dodnes čerpám. Hned jsem ale věděl, že mojí parketou budou investice, ve kterých jsem viděl dlouhodobý smysl.

Co podle vás dělá dobrého investičního poradce?

Na první místo dávám rozhodně vztah s klientem. Dobrý poradce je vždy nablízku a nebojí se těžkých rozhovorů. Pak to bude schopnost kontrolovat emoce. Jak svoje, tak klienta, aby nedocházelo k unáhleným finančním rozhodnutím. Investiční poradce má totiž nemalý podíl na finanční budoucnosti klienta a tuto zodpovědnost si musí uvědomovat. V neposlední řadě je pak nesmírně důležité celoživotní vzdělávání. A kdybych to měl shrnout do tří slov, tak poradce by měl být proaktivní, analytický a pečující.

Všechno zdražuje. Co byste investičním poradcům teď poradil nabízet?

Tady je nutné zachovat klid a stále dodržovat úplně základní principy. Krize nekrize. Pomoci klientovi vybudovat tři základní pilíře. Okamžitě dostupnou krátkodobou rezervu, střednědobou investici a pak tu dlouhodobou rezervu na důchod. Krize a nejistoty už trhy zažily, není to nic nového. Je pouze na investičním poradci, jak uklidní emoce klienta a navede ho na správnou cestu. Já osobně například nabízím jenom to, co bych se svými penězi udělal sám – nehledě na situaci.

Jak vlastně využíváte online? Na webu máte třeba booking 30 minut konzultace, vlastní články, kalkulačky…

S onlinem jsem začal poměrně brzy. Mám dva weby, posílám pravidelné newslettery klientům, mám přehledná videa pro začínající investory i aktuální investiční tipy. Význam onlinu jsem ve své kariéře pochopil poměrně brzy a začal ho využívat jako cenný zdroj kontaktů. V současné růstové strategii však vidím ještě větší potenciál zejména v online leadech, které hodlám skrze Chytrého Honzu využít naplno. Je to mocný nástroj a nejlépe funguje v kombinaci právě s tím dobrým přístupem, kdy investiční poradce reaguje rychle a věnuje se klientovi do hloubky.

Na která čísla jste nejvíce hrdý?

Jenom čísla to nejsou. Nejvíce jsem hrdý na to, že moji klienti investují pravidelně a že se mi podařilo stát se první volbou, když jde o finanční služby. Byl to totiž můj sen, mít takový vlastní menší „bankovní dům“, kde klient dostane prémiový produkt a zároveň prémiový servis.

EFA, co to je?

Jedná se o titul, uznávanou certifikaci, která platí po celé EU. Nejdříve zájemce musí složit poměrně složitou zkoušku a poté si platit následné vzdělávání, aby si mohl titul nadále udržet. Právě na skvělém vzdělávání totiž stojí celý poradenský byznys. Musíte vědět, jak řešit nečekané výzvy a na každý pád být profesionál.

Jaký je investiční poradce budoucnosti?

Představuji si ho trochu jako advokáta. Na schůzku s klientem dorazí v doprovodu asistenta, který si zapisuje detaily a poradce se soustředí, aby správně pochopil potřeby zákazníka a budoval profesionální osobní vztah. Servis kolem něj pak sestaví samotnou strategii a on tak řeší pouze plnění cílů, smysluplnost a vztah se zákazníkem.

Jaké nástroje využíváte?

V rámci Chytrého Honzy používám zejména evidenci informací o klientovi a srovnávače. Beru to jako efektivního pomocníka při sestavování podkladů a nabídky. Když to srovnám s realitou před několika lety, dnes už na papír sáhnu minimálně. Mám asistenta, který mi díky systému vytvoří kvalitní přípravu, a pak už s klientem opravdu řeším čistě jeho očekávání a spravuji jeho strategii.

Tento text není nabídkou ani propagačním sdělením investičních nástrojů ani investičním doporučením, nepředstavuje rovněž investiční poradenství ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálových trzích. Informace uvedené v dokumentu mají pouze informativní a nezávazný charakter. Obsah textu není tvořen za účelem analýzy investičních příležitostí ani investičních doporučení. Adresátovi se doporučuje před učiněním jakéhokoli rozhodnutí na základě informací obsažených v textu se podrobně seznámit s dalšími názory a materiály souvisejícími s tvrzenými skutečnostmi, zejména pak s dostupnými zákonnými informacemi vydávanými k produktům, které se obchodují na kapitálových trzích. Investování je obecně spojeno s určitými riziky vyplývajícími zejména z povahy a druhu investice. V případě investování na kapitálových trzích dále z konkrétního investičního nástroje, právních předpisů a zvyklostí příslušných finančních trhů, resp. zemí. Ani u konzervativních investic není možné se rizikům ztráty investice zcela vyhnout.

Mohlo by vás zajímat